اینترنت اشیا چیست

اینترنت اشیا اشاره به چیزهایی نظیر اشیا ، وسایل محیط پیرامون ، خودروها و تمام چیزهایی دارد که به شبکه اینترنت متصل هستند و بتوان این اشیا را توسط اپلیکیشن های موجود در تلفن های هوشمند ، تبلت ها و کامپیوتر کنترل و مدیریت کرد . اینترنت اشیاء می تواند به سادگی ارتباط یک گوشی هوشمند با تلویزیون و یا به پیچیدگی نظارت ، کنترل و مدیریت زیرساخت های شهری و ترافیک باشد . با اینترنت اشیا می توان حتی ماشین لباسشویی ، یخچال ، پوشاک و بسیاری از دستگاه ها و اشیا را توسط اینترنت تحت کنترل درآورد .

اینترنت اشیا چیست

مفهوم اینترنت اشیا ( IOT / Internet Of Things ) برای اولین بار در سال ۱۹۹۹ توسط کوین اشتون به دنیای فناوری معرفی شد . منظور اشتون از اینترنت اشیا ، جهانی بود که در آن هر چیزی ، از جمله اشیا (خودروها ، لوازم آشپزخانه ، البسه و …) برای خود دارای یک هویت دیجیتالی باشد و بتوان آنها را توسط کامپیوترهای مرکزی که به اشیا متصل اند کنترل و مدیریت کرد .

در حال حاضر اکثر مردم دنیا به دنبال دستگاه ها و گجت هایی هستند که بتوانند با استفاده از آنها و بر روی بستر اینترنت با سایر افراد جهان در ارتباط باشند و روز به روز هم بر تعداد این دستگاه ها و گجت های آنلاین افزوده می شود . مفهوم اینترنت اشیاء که در دنیای دیجیتال امروز مورد استفاده قرار می گیرد شامل اتصال هر موجودی اعم انسان ، حیوان و یا اشیاء به اینترنت می شود که قابلیت تبادل داده از طریق شبکه ارتباطی را داشته باشد . البته به وسیله دستگاهی که توانایی دریافت اطلاعات از آن موجود یا شی و ارسال آن به یک دستگاه مرکزی (پردازنده یا مرکز داده) را داشته باشد .

کاربرد اینترنت اشیا

کاربرد اینترنت اشیا

 • رسانه : با استفاده از اینترنت اشیا در رسانه می توان اطلاعات بسیار کاربردی از رفتار مخاطبین در رسانه را جمع آوری کرد و از این اطلاعات برای ارائه تبلیغات به صورت کاربردی و بنا به رفتار مخاطب برای او انجام داد . همچنین از این داده ها می توان برای بازاریابی هدفمند محصولات و خدمات استفاده کرد . 
 • نظارت بر محیط زیست : می توان با استفاده از سنسور های مختلف از محیط زیست حفاظت کرد . از جمله مواردی که توسط اینترنت اشیاء در محیط زیست می توان مورد بررسی قرار داد : نظارت بر هوا و کیفیت آب ، شرایط جوی ، آلودگی خاک ، و حتی می توان حیات وحش و زیستگاه ها را نیز مورد نظارت قرار داد . به کارگیری سنسورهای بیسیم ، انقلاب بزرگی را در حوزه اینترنت اشیا به وجود آورده است . 
 • مدیریت زیر ساخت : مدیریت ، نظارت و کنترل عملیات زیر ساخت های شهری و روستایی مانند پل ها ، خطوط راه آهن و نیروگاه های بادی یکی از مهمترین کاربردهای اینترنت اشیا در مدیریت زیر ساخت ها هستند . با مدیریت زیر ساخت ها به صورت اینترنتی می توان فاکتورهای ایمنی را مورد بررسی قرار داد . همچنین می توان فعالیت های تعمیر و نگهداری را به شیوه ای کارآمد و بهینه برنامه ریزی کرد .
 • ساخت : مدیریت تولید ، مدیریت تجهیزات تولیدی و کنترل فرآیند تولید ، اینترنت اشیاء را وارد حوزه کاربردهای صنعتی و تولیدات هوشمند می کند . سیستم های مدیریت تولید مبتنی بر اینترنت اشیا باعث سرعت خط تولید و همچنین باعث بهینه سازی زمان تولید می شوند . این کار از طریق شبکه شدن ماشین آلات خط تولید ، سنسورها و تیم های مدیریت و خط تولید امکان پذیر می شود . 
 • مدیریت انرژی : یکپارچه سازی سنسور های متصل به اینترنت جهت بهینه سازی مصرف انرژی موضوع این کاربرد اینترنت اشیاء است . یک هدف در زمینه مدیریت انرژی توسط اینترنت اشیاء ، یکپارچه سازی (سوئیچ ها ، پریز ها ، لامپ ها ، رسانه های قدرت ، تلویزیون ها و … ) به منظور مدیریت در تولید برق به صورت موثر است . همچنین می توان وسایل برقی را از راه دور توسط تلفن های هوشمند کنترل و مدیریت کرد . 
 • پزشکی و مراقبت های بهداشتی : با استفاده از دستگاه های اینترنت اشیا می توان سلامت افراد بیمار را از راه دور و به صورت مستمر مورد بررسی قرار داد . از جمله کاربرد های اینترنت اشیاء در این حوزه می توان به نظارت ضربان قلب ، فشار خون ، ایمپلنت های پیشرفته مانند ضربان ساز ، مچبندهای الکترونیکی و یا سمعک اشاره کرد . همچنین بعضی از بیمارستان ها شروع به استفاده از “تخت هوشمند” کرده اند که می تواند پارامترهای سلامت بیمار را به صورت مستمر بررسی کند و همچنین به بلند شدن بیمار نیز کمک می کند . 
 • اتوماسیون خانگی : یکی از کاربردهای اینترنت اشیاء در بخش اتوماسیون خانگی ( خانه هوشمند ) است . دستگاه های مبتنی بر اینترنت اشیا را می توان جهت نظارت ، کنترل و مدیریت سیستم های مکانیکی ، الکتریکی ، الکترونیکی و سیستم های سرمایش و گرمایش ساختمان ها مورد استفاده قرار داد . 
 • حمل و نقل : با استفاده از اینترنت اشیا می توان داده ها را از سیستم های مختلف حمل و نقل جمع آوری ، پردازش ، کنترل و مدیریت کرد . از IOT می توان در تمام بخش های سامانه حمل و نقل (خودروها ، زیر ساخت ها ، رانندگان و …) استفاده کرد . از جمله کاربردهای اینترنت اشیا در این حوزه می توان به کنترل هوشمند ترافیک ، پارکینگ های هوشمند ، سیستم های جمع آوری الکترونیکی عوارض و خودروهای بدون راننده اشاره کرد .

کاربرد اینترنت اشیا در صنعت

اینترنت اشیا صنعتی

اینترنت اشیاء صنعتی (IIOT – Industrial Internet Of Things) یکی از پرکاربردترین و مهمترین حوزه های گسترش اینترنت اشیا می باشد . IIOT به معنی بکارگیری این فناوری در زمینه های تولیدی و صنعتی به منظور ایجاد یک شبکه هوشمند صنعتی است . با بهره گیری از IIOT در واحد های صنعتی می توان کلیه اشیا را در آن واحد به یکدیگر متصل کرد و شبکه ای یکپارچه جهت تبادل و پردازش اطلاعات ، مانیتورینگ و مدیریت به وجود آورد .

مثال های عملی اینترنت اشیا

 • دستگاه تهویه مطبوع : یکی از نمونه های موفق کاربرد اینترنت اشیا دستگاه تهویه مطبوع هوشمند شرکت ترموستات نست است. این دستگاه نوعی دستگاه تهویه مطبوع کاملا هوشمند است که زمان خواب و کلیه عادت های شما را یاد می گیرد . زمانی که شما در خواب هستید دمای محیط را با توجه به دمایی که شما دوست دارید تنظیم می کند و دمای محیط را ثابت نگه می دارد . 
 • خانه هوشمند : شرکت اسمارت تینگز حسگرهای مختلفی را جهت ایجاد خانه هوشمند تولید می کند . با استفاده از این حسگرها می توانید متوجه شوید چه شخصی وارد منزل شده یا از آن خارج می شود . همچنین این حسگرها قابلیت این را دارند که در صورت چکه کردن آب ، گزارش مربوط به نشتی سیستم آب را به شما اطلاع دهند . شایان ذکر است شرکت اسمارت تینگز توسط سامسونگ خریداری شده است .
 • دستبندهای هوشمند : این دستبند های هوشمند مخصوص فعالیت های بدنی هستند و به محض خوابیدن شما ، تلویزیون ، چراغ ها و سایر وسایل برقی را که شما از آنها استفاده می کنید خاموش می کنند . البته این بخش بسیار کوچکی از کاربردهای این دستبند های هوشمند است .

امنیت اینترنت اشیا

امنیت در اینترنت اشیا

یکی از اصلی ترین نگرانی ها در حوزه اینترنت اشیا ، مساله امنیت است . در ایالات متحده کمیسیون تجارت فدرال به مساله امنیت IOT پرداخته و در همین راستا گزارشی را در سال ۲۰۱۵ منتشر کرده است . در این گزارش آمده است که بحث امنیت اینترنت اشیا را در همان ابتدای پروژه باید در نظر داشت .

علیرغم تحقیقات انجام شده در حوزه امنیت اینترنتی اشیاء ، حملات مختلفی بر روی این فناوری صورت گرفته است . مساله امنیت در اینترنت اشیا را می توان مهمترن چالش توسعه این فناوری دانست . در همین رابطه استانداردهای مختلفی در حال تعریف ، تولید و توسعه است ولی با این وجود هنوز نیازمندی های امنیتی IOT و حتی مخاطرات آن به خوبی شناسایی و تحلیل نشده اند .

 

 

اینترنت اشیا در ایران

پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات وابسته به مرکز مخابرات ایران پروژه هایی جهت شناسایی ، بررسی و پیاده سازی فناوری اینترنت اشیا در ایران انجام داده است . در یکی از این پروژه ها تحت عنوان “تدوین کسب و کار اینترنت اشیا در کشور”، بر اساس تجربیات علمی و عملی کشورهای مختلف در حوزه های حاکمیت ، کسب وکار ، کاربردها و فناوری اینترنت اشیا ، مطالعات اولیه انجام شده و نقشه راه ایران با هدف استفاده ایران از فناوری های نوین نظیر اینترنت اشیاء برای افزایش سطح رفاه اقتصادی ، کیفیت زندگی و حفاظت از محیط زیست برای رسیدن به چشم انداز ۱۴۰۴ تعیین شده است .

مزیت ها
 • صرفه جویی در هزینه و زمان
 • اتصال بی وقفه
 • پایش بهنگام
 • اطلاعات ارزشمند